WYPADKI Z UDZIAŁEM WÓZKÓW WIDŁOWYCH

 

 

Zdecydowana większość wypadków, jak wynika z różnego rodzaju badań, które powstają z udziałem podnośnikowych wózków jezdniowych (uderzenie pieszych pracowników przez wózek, utrata stareczności wózka jezdniowego, zbyt duże pochylenie dróg transportowych) wynikają z niewystarczającej widoczności otoczenia przez operatora nie tylko wózków widłowych ale również innych urządzeń transportu bliskiego jak suwnice czy żurawie).

 

Dobra widoczność otoczenia dla operatora podnośnikowego wózka widłowego jest sprawą niezwykle istotną dla zachowania bezpieczeństwa swojego i otoczenia. Dlatego podstawowym obowiązkiem kierowcy wózka widłowego jest jazda tyłem w przypadku:

- ograniczonej widoczności,

- zjazd z różnego rodzaju pochyłości terenu.

 

Według danych PIP,  w roku 2008, w wypadkach związanych z użytkowaniem  wózków widłowych, 34 osoby uległy wypadkom ciężkim, w tym 8 osób poniosło śmierć. Spora część tych wypadków była spowodowana kolizją wózka z osobą pieszą w wyniku niewystarczającej widoczności otoczenia przez operatora wózka widłowego.

 

Sporym zagrożeniem jest również złe ustalenie przez kierowcę operatora środka ciężkości przewożonego ładunku. To zagadnienie powinno być jednym z ważniejszych punktów kursu zawodowego na operatora wózka widłowego. W tym miejscu kładzie się nacisk na osoby kierujące pracownikami, aby przykładały one większą uwagę na udzielanie podległym pracownikow właściwych i wyczerpujących instruktaży stanowiskowych.

 

Jako praktyk widzę, że kadra kierownicza w sporej części przypadków dopiero po ciężkim wypadku wyciąga wnioski. Ale czy to nie zapóźno... czy nie można zaniechać tragedii wcześniej...

 

Temat ładowania baterii akumulatorów wózków jezdniowych? kolejne zagrożenie... brak wyznaczonych miejsc i osób do tych czynności. Wydzielający sie podczas ładowania wodór, nieznajomość zagrożeń przez pracowników. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

 

Podnoszenie osób na widłach wózka jest bezwzględnie zabronione! Praktyka ta również stanowi część ciężkich wypadków przy pracy przyu użyciu urządzeń transportu bliskiego m.in. wózków jezdniowych.

 

 

 

 

  

Ryzyko zawodowe kierowcy operatora wózka jezdniowego można oszacować różnymi metodami.

 

Autor:Bartłomiej Daroszewski
Copyright © 2007 BHP EKSPERT