SZKOLENIE BHP, A UMOWA CYWILNOPRAWNA

 

 

Kodeks pracy w art. 304 mówi, iż pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy także osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Nie określa natomiast obowiązku, by osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych musiały przechodzić obowiązkowo szkolenia bhp.

To oznacza, że zorganizowanie takim pracownikom szkolenia zależy od woli pracodawcy. Jeśli stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy jest znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednakże to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną, poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp.

 

Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy, umowa łącząca strony umowy może określać wszystkie kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli bowiem obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie będzie zrealizowany właściwie, to podmiotem odpowiedzialnym będzie pracodawca.

 

 

Autor:Bartłomiej Daroszewski
Copyright © 2007 BHP EKSPERT