Obsługa paleciaka

 

Wózki widłowe to rodzaj wózków jezdniowych nazywanych czasami mylnie widłowymi. Do prowadzenia wózka jezdniowego podnośnikowego z mechanicznym napędem podnoszenia tzw. paleciaka niezbędne jest uzyskanie uprawnień UDT, a następnie uzyskanie zaświadczenia wydanego przez pracodawcę.
 
 
Wózki jezdniowe używane w zakładach pracy powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, natomiast operatorzy wózków jezdniowych (widłowych) muszą mieć kwalifikacje uprawniające do kierowania tymi pojazdami, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. Nr 70, poz. 650 z późn. zm.). Aby więc zostać kierowcą wózka, trzeba uzyskać uprawnienia kierowcy (operatora) lub imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę (ważne tylko na terenie zakładu pracy tego pracodawcy). Powyższe zezwolenie może być wydane pracownikowi dopiero po ukończeniu - z wynikiem pozytywnym - szkolenia dla kierowców wózków, zorganizowanego przez pracodawcę (lub zewnętrzną firmę szkoleniową) według programu opracowanego albo zatwierdzonego przez jednostkę organizacyjną wyznaczoną przez ministra właściwego ds. gospodarki. Aktualnie jest to program szkolenia opracowany i zatwierdzony przez Ośrodek Doskonalenia Kadr Ministerstwa Przemysłu w Mysłowicach. Transport wewnątrzzakładowy obejmuje wszelkie czynności związane z przemieszczaniem osób i dóbr materialnych przy użyciu odpowiednich środków transportu. Ogranicza się on jednak tylko do terenu jednego obiektu, takiego jak: zakład przemysłowy, port, skład materiałowy itp.


Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia może obsługiwać pracownik, który ukończył 18 lat i spełnia następujące wymagania:
1) posiada minimum wykształcenie podstawowe,
2) ukończył kurs (48 godzin teoretycznych i 15 praktycznych zgodnie z programem Ośrodka Doskonalenia Kadr Ministerstwa Gospodarki),
3) zdał egzamin przed Komisją UDT,
4) posiada prawo jazdy kategorii B (wskazane),
5) uzyskał zaświadczenie lekarskie po badaniach psychotechnicznych potwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania wózkiem jezdniowym,
6) uzyskał, zgodnie z odrębnymi przepisami, uprawnienia operatora,
7) otrzymał imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę, ważne na terenie danego zakładu po odbyciu instruktażu stanowiskowego i zapoznaniu się z dokumentacją techniczno-ruchową wózka (DTR).


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321 z późn. zm.) - dalej u.d.t. oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 lutego 2003 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. Nr 28, poz. 240), od dnia 19 sierpnia 2003 r. wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia podlegają dozorowi technicznemu.

 

Natomiast osoby obsługujące urządzenia techniczne, zgodnie z art. 23 ust. 5 u.d.t. powinny posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne potwierdzające:
1) umiejętność praktycznego wykonywania czynności oraz
2) znajomość warunków technicznych dozoru technicznego, norm i przepisów prawnych w tym zakresie.

 

Operatorzy wózków jezdniowych (widłowych) - paleciaków z mechanicznym napędem muszą mieć kwalifikacje uprawniające do kierowania tymi pojazdami, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. Nr 70, poz. 650 z późn. zm.). Aby więc zostać kierowcą wózka, trzeba uzyskać uprawnienia kierowcy (operatora) lub imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę (ważne tylko na terenie zakładu pracy tego pracodawcy). Natomiast do obsługi prostych ręcznych paleciaków służących do przemieszczania ładunków na krótkich dystansach oraz podnoszenia ich na wysokość do 20 cm, które są np. wykorzystywane w hipermarketach przy rozwożeniu towarów na terenie sklepu, nie są wymagane uprawnienia UDT i wystarczy tylko szkolenie z obsługi przez producenta oraz instruktaż stanowiskowy.

 

 

Copyright © 2007 BHP EKSPERT